zajęcia plastyczne plastelinaMałe rączki uwielbiają zabawy z plasteliną. Przyjemna konsystencja, intensywne kolory wpływają na zmysły, oraz stymulują wiele obszarów mózgu jednocześnie. Lepiąc, dzieci ćwiczą małą motorykę, ale także wytrwałość i cierpliwość. W jaki jeszcze sposób zajęcia plastyczne z wykorzystaniem plasteliny wspomagają rozwój przedszkolaków? Poznaj nasze pomysły na kreatywne zajęcia dla dzieci w różnym wieku.

 

 

Zajęcia plastyczne to coś więcej niż pobudzanie kreatywności

Logopedzi, jak również pedagodzy na każdym kroku podkreślają znaczenie ćwiczeń manualnych w rozwoju dzieci. Kształtowanie małej motoryki, czyli inaczej sprawności dłoni i palców, jest szczególnie istotna w pierwszych latach życia. Nie tylko polepsza szybką naukę czynności wymagających uwagi i dokładności jak samodzielne jedzenie, zapinanie guzików czy ubieranie się. Tego rodzaju ćwiczenia stymulują także ośrodek mowy, pomagając w prawidłowej artykulacji.

Niewątpliwie zajęcia plastyczne dla dzieci są najlepszym sposobem na rozwijanie małych paluszków. Maluchy kojarzą je przede wszystkim z dobrą zabawą oraz kontaktem z kreatywnymi materiałami.

Chociaż malowanie, rysowanie i lepienie wydają się wpływać głównie na wyobraźnię u dzieci, to plastyka w przedszkolu oferuje znacznie więcej.

Podczas zajęć doskonale widać postęp w rozwoju dzieci. Baczna obserwacja tego, w jaki sposób maluch radzi sobie z poleceniami, pozwala wychowawcy wyszczególnić obszary wymagające większej ilości ćwiczeń.

Ponadto za pomocą zabaw plastycznych można zapoznawać podopiecznych z nowymi obszarami nauki:

  • liczeniem;
  • poznawaniem liter;
  • poznawaniem kolorów;
  • geometrią;
  • naukami przyrodniczymi.

Szczególnie polecaną techniką wykorzystywana w przedszkolu lepienie z plasteliny. Co rozwija to zajęcie, a także jakie ćwiczenia z dziećmi warto wypróbować? Sprawdzamy to w kolejnych akapitach.

Wpływ zabawy plasteliną na wyobraźnię

Ogromną zaletą plasteliny jest jej uniwersalność. Stwarza okazję do zabawy zarówno dla młodszych, jak i starszych przedszkolaków. Początkowy kontakt dziecka z kolorową masą powinien być niewymuszony, dawać możliwość samodzielnego tworzenia. Może Cię zaskoczyć fakt, jak łatwo maluchy są w stanie samodzielnie lepić bądź wykrajać pierwsze kształty.

Nie narzucaj ściśle tematyki zadań i unikaj poprawiania błędów. Lepienie wyzwala pokłady kreatywności, których nie należy tłumić. Na wyobraźnię najmłodszych szczególnie działają różnorodne kolory oraz plastyczna konsystencja. Zachęcaj do tworzenia figurek przestrzennych albo łączenia plasteliny z innymi akcesoriami: patyczkami, koralikami, sznurkami.

Rozwój półkul mózgowych podczas lepienia masą plastyczną

rozwój mózgu a lepienie plastelinąGdy dziecko bawi się plasteliną, najczęściej do lepienia wykorzystuje obie rączki. W ten sposób aktywowane są obie półkule mózgu. Lewa część odpowiada za zdolności analityczne i matematycznego myślenia, z kolei prawa za emocje, jak również kreatywność. Co to oznacza?

Podczas oburęcznej pracy następuje jednoczesny rozwój różnych obszarów poznawczych. Widać tu zatem wyraźny związek pomiędzy zajęciami artystycznymi a kształtowaniem zdolności logicznych.

Nadal uważasz, że plastyka w przedszkolu to zwykła zabawa?

Ćwiczenie zdolności manualnych dziecka

Sprawność dłoni i palców u małych dzieci należy nieustannie ćwiczyć. Odpowiednie napięcie mięśniowe pozwala na wykonywanie podstawowych czynności z wykorzystaniem narzędzi: pisanie, trzymanie sztućców, szczoteczki do zębów. Wraz z rozwojem chwytu możliwe będzie przejście do bardziej skomplikowanych zadań.

Lepiąc plasteliną, maluchy trenują precyzję sprawnych rączek. Ważna jest tu koordynacja na linii dłoń-oko, która będzie szczególnie przydatna w nauce pisania.

Na kształtowanie zdolności manualnych wpływają rozmaite manipulowanie kolorową masą:

  • formowanie kulek;
  • wałkowanie;
  • rozcieranie na kartce;
  • łączenie kształtów;
  • odciskanie form.

Przykładem ćwiczenia na zajęcia plastyczne dla dzieci z plasteliną jest stworzenie zawijanej myszki ze zrolowanych pasków.

Maluchy uwielbiają zabawę plasteliną!

Nauka w przedszkolu odbywa się poprzez zabawę. Jakie zajęcia sprawiają maluchom większą frajdę niż lepienie z plasteliny? Planując ćwiczenia plastyczne, zadbaj o różnorodność technik, aby aktywizować wiele obszarów rozwoju jednocześnie. Nie zapominaj jednak o dostarczeniu okazji do twórczej ekspresji! W poszukiwaniu pomysłów na kreatywne zajęcia dla dzieci zajrzyj na naszego bloga oraz do sklepu online z pomocami dla nauczycieli.