zajęcia plastyczne i liczenie
Czy matematyka w przedszkolu może być dla dzieci przyjemna? Jak najbardziej! Nauka liczenia nie będzie stresującym doświadczeniem, jeśli połączysz ją z zajęciami plastycznymi. W ten sposób można kształtować wiele sfer dziecięcego rozwoju jednocześnie – od kreatywności po umiejętność logicznego myślenia. Ponadto taka forma jest najbardziej przyjazna dla maluchów i dostarcza im sporo zabawy. Poznaj pomysły na kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu, łączące naukę matematyki z plastyką.

 

 

Prace plastyczne w przedszkolu – wszechstronny rozwój i dobra zabawa?

Nauka w okresie przedszkolnym odbywa się poprzez zabawę. Nie ma nic odkrywczego w tym, że to najlepszy sposób na przyswojenie wiedzy u kilkulatków. Edukacja oparta przede wszystkim o praktykę może przynosić naprawdę wiele radości. Aktywności plastyczne w grupach rozwijają również takie kompetencje, jak innowacyjność, pomysłowość i umiejętność współpracy z innymi osobami.

Wśród wszystkich zajęć to zajęcia plastyczne w przedszkolu gwarantują niezwykle wszechstronny rozwój dziecka. Nie tylko samo wykonywanie prac artystycznych działa stymulująco na takie sfery jak kreatywność czy pobudzanie myślenia twórczego. Za pomocą plastyki możliwe jest też wprowadzanie nauki wielu innych obszarów: logiki, liczenia, pisania, znajomości kolorów, ale nie tylko.

Ponadto ćwiczenia plastyczne w przedszkolu pomagają rozwijać motorykę dużą oraz małą. Przede wszystkim chodzi o kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz przygotowanie do nauki pisania. Z kolei ogólną sprawność ruchową wspierają zajęcia w grupach przy projektach wielkoformatowych.

Sprawdź już teraz, jak można wykorzystać plastykę do nauki liczenia!

Wyklejanki, wycinanki, kolorowanki – od czego najlepiej zacząć?

Pierwsze elementy matematyki wprowadzaj już w prostych pracach plastycznych. Pamiętaj przy tym, że w początkowym etapie w przedszkolu powinna być to głównie zabawa – zbyt trudnymi poleceniami można łatwo zniechęcić dzieci do dalszej nauki.

Warto wykorzystywać tu pomoce edukacyjne w postaci kolorowanek czy wycinanek. Za ich pomocą możesz wprowadzić zarówno liczenie, jak i rozpoznawanie cyfr. Im bardziej różnorodne techniki plastyczne, tym lepiej.

Przykładem takich zajęć są:

  • kolorowanie określonej ilości pól,

  • wycinanie cyfr po konturach,

  • doklejanie podanej liczby elementów,

  • odwzorowywanie kształtów.

Urozmaicone zajęcia plastyczne w przedszkolu są na dłużej zapamiętywane przez dzieci, co wpływa na skuteczność nauki.

Kreatywna nauka liczenia? Gotowe zestawy to strzał w 10!

Znakomitą formę pomocy dla nauczycieli stanowią zestawy kreatywne do plastyki w przedszkolu. Ich szeroki wybór znajdziesz w sklepie internetowym dlaprzedszkola.pl. Są to gotowe komplety materiałów niezbędnych do zrealizowania inspirujących zajęć. Dzięki nim nauka liczenia przyniesie jeszcze więcej radości. W zestawach znajdują się narzędzia do podstawowych technik plastycznych: kredki, farby czy flamastry, a także dodatki, które znacznie urozmaicą codzienne zajęcia.

Wielu pomysłów do zabaw z liczeniem w przedszkolu dostarczają kolorowe patyczki, z których można tworzyć figury geometryczne lub wprowadzić naukę zbiorów. Barwne koraliki z kolei przydadzą się do nawlekania na sznurek. W kompletach dostępne są także tasiemki do wyklejania konturów, nitki czy pomponiki do segregowania.

Rzeźbienie, lepienie i… liczenie

Stosując różnorodne materiały plastyczne, maluchy nabywają doświadczenia sensoryczne oraz poznają zasady fizyki wynikające z różnych właściwości substancji. Glina, masa papierowa czy porcelanowa to znakomite narzędzia do licznych eksperymentów odpowiednich do przeprowadzenia z dziećmi w przedszkolu. Szukaj kreatywnych materiałów w naszym sklepie. Znajdziesz tam również plasteliny w ekonomicznych opakowaniach.

Jakie zabawy połączą plastykę z liczeniem? Podpowiadamy!

  • wyklejanie cyferek – przygotuj szablony cyfr złożonych z pustych kropek; zadaniem dziecka jest wyklejenie ich plasteliną,

  • lepienie kuleczek z kostki – maluch tworzy z plasteliny lub innej masy kuleczki odpowiadające liczbie wyrzuconych kropek na kostce,

  • gąsienica – zadanie polega na stworzeniu gąsienicy z takiej liczby kulek jak na obrazku,

  • nawlekanie – dzieci lepią kuleczki z masy utwardzanej; po wyschnięciu nawlekają je na sznurek w podanej ilości,

  • karmienie zwierzątek – przygotuj pudełka z narysowaną głową zwierzęcia; maluchy wrzucają do nich szczypcami kulki lub inne figurki z plasteliny.

Pomysłowe zajęcia plastyczne w przedszkolu o tematyce nawiązującej do natury, pór roku, zwyczajów czy świąt urozmaicają naukę i zachęcają do niej najmłodszych. Sprawiają, że zdobywanie nowych umiejętności odbywa się w formie atrakcyjnych ćwiczeń sprawiających dzieciom radość. Ponadto, wykonując prace odręcznie, maluchy zyskują pewność siebie oraz wyciszają się w czasie lepienia, rysowania, nawlekania czy innych podobnych czynności.

Poradniki plastyczne dla wychowawców przedszkolnych

Wbrew pozorom nauka matematyki w przedszkolu nie musi być skomplikowana. Możesz wprowadzać elementy liczenia oraz poznawania cyfr w sposób jak najbardziej naturalny – przez zabawę! Przydatne będą w tym odpowiednie pomoce i materiały. Zaopatrz się w poradniki plastyczne ze sklepu dlaprzedszkola.pl, które ułatwią Ci stworzenie ciekawych scenariuszy zabaw. Szukaj również inspiracji na kreatywne zajęcia dla dzieci na prowadzonym przez nas blogu.