Kreatywne zabawy plastyczne dla przedszkolaków stanowią idealną formę poszerzenia kompetencji społecznych, ale również rozwoju umiejętności indywidualnych każdego młodego człowieka. Tego typu ćwiczenia oraz zadania mogą w istotny sposób przyczynić się do trenowania umysłu dziecka, realizując naturalne zapotrzebowanie na zabawę. Już teraz zapraszamy do sprawdzenia najlepszych pomysłów na zajęcia, które można wykorzystać w różnych okolicznościach.

Gliniane rzeźby

Glina to materiał często wykorzystywany w sztuce ceramicznej. A nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była podstawą kreatywnych zabaw plastycznych dla przedszkolaków. Oprócz rozwijania umiejętności manualnych oraz poszerzania wyobraźni, jest również doskonałym treningiem dla palców dłoni. Dzięki takiej formie twórczej podopieczni będą mogli w pomysłowy sposób przełożyć swoje myśli na rzeźby.

Warto zwrócić uwagę, że glina mocno brudzi, dlatego należy rozważyć zajęcia na dworze. W przypadku organizowania małych warsztatów w pomieszczeniu, należy zaopatrzyć się w podkładki do pracy, np. silikonowe stolnice. Materiał może być wykorzystywany wielokrotnie – wystarczy przechowywać go w mokrym ręczniku oraz szczelnie zamkniętym pudełku. Powstałe rzeźby można zachować na pamiątkę. Wystarczy suszyć je w temperaturze pokojowej przez kilka dni. Z pewnością będą miłym wspomnieniem dla każdego dziecka i rodzica!

Kreatywne malowanie

Warto zwrócić uwagę, że klasyczne formy twórcze, jak np. malowanie i rysowanie, są często najlepszym sposobem na wyrobienie nawyku prawidłowego chwytu pisarskiego. Umożliwiają stymulowanie odpowiednich mięśni w taki sposób, żeby pisanie stało się naturalną umiejętnością. Co wcale nie znaczy, że trzeba ograniczać się do standardowych przyrządów służących do tego celu. Każdy przedszkolak może trenować odpowiednie przyzwyczajenia poprzez alternatywne zabawy plastyczne.

Do takich należy m.in. malowanie z wykorzystaniem narzędzi innych niż pędzel. Znaleziony na podwórku patyk, stara gąbka czy nawet szczoteczka do zębów mogą stanowić świetną formę wyrazu dla każdego przedszkolaka. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć dłoni, np. poprzez maczanie każdego palca w farbie innego koloru. W ten sposób mogą powstać nieoczekiwane kolaże! Co więcej, takie zabawy plastyczne to doskonały pomysł na wykonanie prac wielkoformatowych. Chociaż raz, w ramach eksperymentu warto spróbować zostawić pędzle w pudełku i wykorzystać różne przedmioty, które nie będą nam już do niczego przydatne – zachęcamy do spróbowania alternatywnych technik!

Kolorowe wyklejanki

Większość przedszkolaków z pewnością doskonale zna kolorowanki, które można uzupełniać w dowolny sposób pastelami. Klasycznym przykładem jest wykorzystanie gotowych wzorów dostępnych w Internecie, które raczej nie stanowią wyszukanej formy organizowania zajęć twórczych. Dlatego też proponujemy alternatywne zabawy plastyczne, które będą zachęcały do nieco bardziej kreatywnych rozwiązań. W tym celu należy stworzyć własne szablony, które będą przedstawiały np. zwierzęta, pojazdy, samochody, krajobrazy czy też różne przedmioty, a potem odbić je na ksero.

Oprócz kartek z konturami przydatne będą rozmaite akcesoria, jak np. kolorowa bibuła, krepina, brokat, confetti czy też plastelina. Dzieci będą mogły zagospodarować materiały, jak tylko będą chciały. Niczym nieograniczone możliwości realizowania zadania pozwolą każdemu przedszkolakowi przełożyć własne wyobrażenia na papier, dlatego też taka forma zabawy plastycznej ma swoje dodatkowe atuty. Łączenie różnych elementów daje mnóstwo frajdy i poszerza umiejętności artystyczne, jak i manualne każdego dziecka.

Najlepsze zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami na naszej stronie, które stanowią doskonałą inspirację do zorganizowania kreatywnych zabaw plastycznych dla przedszkolaków. Ciekawe koncepcje, nieszablonowe rozwiązania oraz łamanie schematów to często przepis na udane zajęcia dla najmłodszych, które oprócz doskonałej zabawy będą również świetną formą edukacji. Zapraszamy do sprawdzenia!