zabawy patyczkamiKolorowe patyczki to doskonałe narzędzie wykorzystywane podczas zabaw i nauki w przedszkolu. Dostarczają wielu okazji do aktywności – zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Dzięki nim można wspomagać rozwój motoryki małej oraz wprowadzić naukę kolorów i liczenia. Jakie jeszcze korzyści są z nimi związane? Poznaj nasze pomysły kreatywne dla najmłodszych z wykorzystaniem patyczków.

Kolorowe patyczki – dlaczego warto je wykorzystywać podczas zabaw w przedszkolu?

W dobie plastikowych zabawek edukacyjnych kolorowe patyczki są doskonałym przykładem na to, jak z banalnych przedmiotów idzie stworzyć kreatywne narzędzie do pracy z dziećmi. Warto mieć w zanadrzu kilka zestawów tych jakże przydatnych pomocy, bo pomysłów na ćwiczenia mamy mnóstwo!

Kolorowe patyczki wykonane z drewna kupisz m.in. w sklepie dlaprzeszkola.pl. Zabawy z ich wykorzystaniem dostarczają sporo frajdy maluchom, a przy tym wpływają stymulująco na różne obszary mózgu. Ponadto ćwiczą małą motorykę, tak ważną w rozwoju przedszkolaków. Za pomocą patyczków można też wprowadzać zabawy obejmujące takie obszary jak:

  • rozróżnianie kolorów,
  • liczenie,
  • geometria,
  • spostrzegawczość,
  • obserwacja i analiza,
  • wyobraźnia przestrzenna.

Oprócz tego, w przypadku ćwiczeń w grupach lub parach, dzieci integrują się z rówieśnikami oraz uczą współpracy.

Wypróbuj poniższe kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu z wykorzystaniem tęczowych patyczków.

Formowanie prostych kształtów

Na początek warto zainteresować dzieci układaniem patyczków we wzory geometryczne: kwadraty, prostokąty, trójkąty i inne. Możesz poprowadzić zajęcia na wiele sposobów. Jednym z ćwiczeń jest powtórzenie wzoru namalowanego lub wydrukowanego na kartce. Dziecko powinno pamiętać przy tym o zachowaniu odpowiednich kolorów.

Nieco bardziej zaawansowanym zadaniem w zakresie nauki geometrii będzie uzupełnianie luk. Tu na narysowanych figurach znajdują się małe przerwy. Brakujące linie widnieją z kolei na patyczkach. Zadaniem przedszkolaka jest znalezienie odpowiednich „ubytków” i połączenie ich z rysunkiem.

Układanie literek

Na tym przykładzie pokazujemy, że patyczki sprawdzają się w zabawach dla dzieci w różnym wieku. Starsze maluchy mogą poznawać w ten sposób alfabet. Oczywiście najlepiej wprowadzać te litery o bardziej „geometrycznych” kształtach: A, E, F, H, I, K, L, M, N, T, W, Z.

W jednym z ćwiczeń dziecko układa z patyczków litery po narysowanym śladzie lub samodzielnie tworzy poszczególne znaki. Bardziej zaawansowanym zadaniem będzie „napisanie” prostych wyrazów lub swojego imienia.

 

zabawa w formowanie kształtówOdtwarzanie wzorów

Kolejnym kreatywnym pomysłem dla dzieci jest powtarzanie wzorów narysowanych lub ułożonych przez nauczyciela. To doskonałe ćwiczenie rozwijające spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną.

Na początku można użyć mniejszej liczby patyczków – ok. 3-4. Ułóż z nich wzór na kartce. Zadaniem dziecka jest jego odtworzenie. Z czasem dokładaj kolejne „warstwy” – przekładaj je między sobą tak, aby maluch musiał dokładnie przeanalizować całą strukturę, zanim ją powtórzy.

Urozmaiceniem tego ćwiczenia stanie się zabawa w szukanie różnic. Stwórz dwa identyczne obrazki, następnie podmień jeden element na inny kolor. Dziecko odnajduje i poprawia niepasujący układ. To zadanie można też wykonać w parach – wówczas jedna osoba wychodzi, a druga zamienia patyczki.

Porządkowanie kolorów

Tęczowe patyczki służą również do nauki kolorów. Grupowanie należy do najprostszych zabaw, które mogą wykonywać już najmłodsze dzieci. W tym celu możesz wykorzystać zwykłe miseczki, choć warto też nieco urozmaicić ćwiczenie. Jak? Już podpowiadamy!

Przygotuj karton z pokrywką i powycinaj na niej szczeliny. Ich obwódki pomaluj na różne kolory. Zabawa polega na umieszczaniu patyczków w odpowiadających im otworach. Świetnym pomysłem będzie również użycie odwróconego do góry dnem opakowania po jajkach.

Kolejne kreatywne pomysły zabaw dla dzieci? Znajdziesz je na naszym blogu!

Widzisz już, w jak prosty sposób możesz zaplanować czas przedszkolaków? Wystarczy zestaw kolorowych patyczków i chęć do zabawy, a tej z pewnością nie zabraknie. Jeśli szukasz więcej kreatywnych pomysłów dla dzieci, odwiedź naszego bloga dlaprzedszkola.pl. Znajdziesz tam praktyczne porady oraz propozycje zajęć dla maluchów w każdym wieku. Sprawdź, jakie wskazówki przygotowaliśmy dla Ciebie!