zabawy z plasteliną Plastelina to jeden z najbardziej lubianych materiałów do zabawy. Przyjemna faktura i mnogość barw są szczególnie atrakcyjne dla dzieci. To także fantastyczne narzędzie do rozwijania małej motoryki, percepcji oraz wielu innych umiejętności. Sprawdź, jak w ciekawy sposób można połączyć zabawę z nauką. Poznaj nasze kreatywne pomysły na zajęcia plastyczne w przedszkolu.

Zajęcia plastyczne w przedszkolu – zabawa połączona z nauką?

Praktycznie każde zajęcie angażujące palce kilkulatka to okazja, aby wyćwiczyć małą motorykę. Nie inaczej jest w przypadku zabaw z plasteliną. Tu najczęściej zajęte są obie dłonie, a więc następuje stymulacja obu półkul mózgowych. Ponadto dziecko ćwiczy w ten sposób swoją percepcję, koncentrację oraz kreatywność.

Warto zaznaczyć, że prace plastyczne w przedszkolu z wykorzystaniem plasteliny rozwijają też myślenie symboliczne – niezbędne do nauki czytania oraz rozumienia matematyki. Dzieci, u których motoryka jest szczególnie rozwinięta, lepiej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi w kolejnych latach. Widać tu zatem ciekawą zależność między zajęciami z plastyki a sprawnością intelektualną.

Zabawy z plasteliną – przykłady

Plastelina nadaje się do zabawy już dla rocznych dzieci. W przypadku maluchów w wieku przedszkolnym możliwości zajęć z wykorzystaniem giętkiej masy jest całe mnóstwo. W ten sposób możesz włączyć element nauki m.in.:

  • kolorów,
  • liczenia,
  • powtarzania wzorów,
  • geometrii,
  • kodowania,
  • symetrii.

Poznaj kilka pomysłów na kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu z wykorzystaniem plasteliny.

Dokończ wzór, odtwórz wzór

Powtarzanie wzorów wspomaga rozwój lewej półkuli, a więc przede wszystkim kształtuje myślenie analityczne, logikę i zdolność dostrzegania szczegółów.

Na zajęciach możesz przygotować karty z ciągiem kolorowych kształtów. Zacznij od dwóch barw ułożonych naprzemiennie i stopniowo przechodź do większej ich liczby. Zadaniem dziecka jest przeanalizowanie ciągu i jego dokończenie poprzez wylepienie plasteliną odpowiednich kolorów. W ten sposób można tworzyć wzory – np. okręgi, spirale, a nawet obrazki symetryczne!

Innym ćwiczeniem będzie odtworzenie nadrukowanego wzoru na czystej kartce. Prosty obrazek, przedstawiający zwierzę lub obiekt, może składać się z kropek, które dziecko musi wykleić plasteliną w odpowiednim kolorze. Jest to jednocześnie przystępny sposób nauki i utrwalania znajomości kolorów.

przykłady zabawy z plasteliną

Wylepiamy kształty figur geometrycznych

Kolejnym pomysłem na ćwiczenia plastyczne może być zabawa kształtami – powiązana z nauką geometrii.

Wydrukuj różnej wielkości kontury figur: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt i inne. Niech dziecko wyklei plasteliną ich środek. Zabawa może przebiegać w odwrotny sposób, gdzie rolą malucha będzie odtworzenie konturu kształtów za pomocą plastelinowych wałeczków.

Nieco bardziej zaawansowane zadanie polega na wprowadzeniu znajomości brył geometrycznych. Do zajęć przydadzą się drewniane pałeczki lub wykałaczki oraz kulki plasteliny, z których dziecko tworzy figury. Najpierw możesz zacząć od szablonów do odwzorowania, a następnie wprowadź przestrzenne bryły.

„Pokoloruj” obrazek plasteliną!

Wylepianie plasteliną znakomicie ćwiczy napięcie mięśniowe w palcach.

Do najprostszych zajęć należy rozcieranie masy na kartce w obrębie konturów obrazka. W przypadku młodszych dzieci warto wprowadzić gotowe szablony z plamkami do wylepienia. Starszaki chętnie będą tworzyły własne prace plastyczne.

Połącz zabawę z umiejętnością kodowania. W tym celu niezbędne są odpowiednie pomoce w postaci plansz. Dzieci „kolorują” dany obrazek zgodnie z przypisanymi kolorami do danych symboli lub cyframi – w bardziej zaawansowanym wariancie. Zwłaszcza ta druga opcja będzie kolejną okazją do zapoznania maluchów z liczbami, a także prostymi działaniami matematycznymi.

Kreatywne pomysły zabaw dla dzieci? Sprawdź więcej na naszym blogu!

Jak widać, niepozorna plastelina dostarcza nie tylko mnóstwa okazji do zabawy, ale i nauki! Nie pomijaj tego narzędzia w pracy z dziećmi. Może ono doskonale stymulować małą motorykę i wyobraźnię przestrzenną. Pomysły na plastykę dla przedszkolaków wymagają kreatywności, a tej u nas nie brakuje! Odwiedź naszego bloga dlaprzedszkola.pl i zainspiruj się! Czekają tu na Ciebie ciekawe wpisy, pełne praktycznych wskazówek dla nauczycieli.