Znajomość kolorów u dzieci w wieku przedszkolnym ma istotny wpływ na ich dalszy rozwój intelektualny oraz emocjonalny. Rozróżniając barwy, maluch wykorzystuje percepcję wzrokową do analizowania. To z kolei sprzyja stymulacji bardziej skomplikowanych procesów myślowych. Poprawne rozróżnianie barw sprzyja też integracji kilkulatka w środowisku przedszkolnym. Sprawdź w naszym artykule, kiedy i jak uczyć swoich podopiecznych nazywania kolorów. Przekonaj się, które zabawy pomogą im utrwalić tę zdolność. Poniżej przedstawiamy kreatywne pomysły na zajęcia dla dzieci!

Nauka kolorów jako etap rozwoju dziecka

Jak wiadomo, nawet niemowlęta potrafią rozróżniać bardziej kontrastujące barwy. W tym wieku kolory są związane przede wszystkim z doznaniami emocjonalnymi – jedne bowiem mogą uspokajać, a drugie wprawiać w stan ożywienia. Czas na rozpoczęcie nauki kolorów jest zróżnicowany i wynika z gotowości oraz chęci danego dziecka. Warto zaczynać edukację w tym zakresie już w wieku 2-3 lat. Wiedza ta zdecydowanie ułatwia młodemu człowiekowi komunikację – zarówno w przedszkolu, jak i poza nim. Dzięki rozróżnianiu barw, dzieci łatwiej rozumieją otaczający świat i potrafią go cechować na zasadzie: słońce – żółte, trawa – zielona, niebo – niebieskie itp.

Ponadto proces nazywania kolorów rozwija intelekt dziecka oraz jego percepcję wzrokową. Dzieje się tak, ponieważ w pierwszej kolejności maluch dokonuje analizy wyróżników danego przedmiotu. Zauważa przede wszystkim barwę, a następnie koncentruje się na niej – chcąc ją nazwać lub dopasować.

Rozróżniane metody i formy pracy

Nauka kolorów powinna odbywać się wielotorowo i przebiegać w sprecyzowanej formie na zajęciach.

W tym celu wykorzystaj różne metody pracy z dziećmi:

 • słowną – w postaci rozmów, opisywania i omawiania,

 • czynną – angażującą dziecko do wykonania danych czynności, zadań,

 • percepcyjną – obejmującą prezentacje i pokazy wizualne.

Ponadto zwróć uwagę na formę pracy ze względu na liczebność grupy.

Tu można wyróżnić pracę:

 • indywidualną,

 • zespołową,

 • zespołową zróżnicowaną.

Do pracy wykorzystuj poradniki zajęć plastycznych, które mogą stanowić inspirację do tworzenia własnych scenariuszy.

Kreatywne zajęcia dla przedszkolaków – przykłady

Nauka barw to okazja do przygotowania kreatywnych zajęć dla dzieci w przedszkolu. Maluchy zwykle ochoczo reagują na zabawy związane z kolorami. Warto więc wykorzystać ten entuzjazm do rozpisania ciekawych scenariuszy. Przedstawiamy poniżej kilka propozycji pomysłów na zajęcia, które są związane z rozróżnianiem i nazywaniem barw.

 1. Zabawa balonem. Siedzimy na dywanie i podrzucamy balon w danym kolorze tak, aby nie spadł na ziemię. Przy każdym dotknięciu mówimy na głos jego kolor.

 2. Zabawa w kolorowych kręgach. Dzieci otrzymują szarfy lub inne oznaczenia w danym kolorze. Najpierw tańczą lub spacerują przy muzyce, a gdy ta cichnie, łączą się w kręgi wraz z dziećmi z tymi samymi szarfami.

 3. Kolażowa plastyka. Dzieci tworzą prace artystyczne, wykorzystując tylko jeden kolor, ale w różnych formach (kredka, pisak, plastelina, farbka).

 4. Kolorowe ubrania. Nauczyciel pokazuje karty z danym kolorem i nazywa go. Następnie mówi: „mam taki kolor” i zachęca dzieci do szukania danej barwy na swoim ubiorze.

Jak utrwalać wiedzę o kolorach?

Pokazanie i nazwanie kolorów to nie wszystko. Należy systematycznie utrwalać zdobytą wiedzę, a w dalszym etapie są rozszerzać o barwy pochodne, przedstawiając np. sposób ich mieszania ze sobą.

W jaki sposób kontynuować naukę? Podpowiadamy:

 • bajki i rymowanki – zachęcaj do uzupełniania opisów o cechy kolorystyczne, np. „na liściu przysiadła żabka koloru soczyście…”,

 • dzień koloru – niech jeden dzień w tygodniu będzie poświęcony danej barwie,

 • łowienie kolorowych sznurków – dzieci wyciągają sznurki w danym kolorze i wkładają je do konkretnych kubeczków,

 • malowanie słoiczków – dzieci malują słoiczki z wykorzystaniem dwóch farb, tworząc swoje kompozycje kolorystyczne.

Dodatkowe inspiracje dla nauczycieli?

Jesteś pedagogiem i szukasz pomocy w tworzeniu scenariuszy na zajęcia nauki kolorów? Odwiedź nasz portal edukacyjny dlaprzeszkola.pl. Znajdziesz tu inspiracje plastyczne dla nauczycieli, a także przykłady zabaw dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Specjalnie dla pedagogów przedszkolnych opracowaliśmy platformę, na której dostępne są poradniki z przykładami praktycznych zajęć. Odwiedź naszą stronę i odkrywaj już dziś nowe, kreatywne sposoby nauki.