Rozwój motoryczny to kluczowa kwestia w dziedzinie doskonalenia dorastającego człowieka. Nic tak doskonale nie buduje sprawności mięśniowej oraz kreatywności, jak właściwie przeprowadzone zajęcia plastyczne. Regularne ćwiczenia z zakresu manualnych zdolności powinny być przeprowadzane w atmosferze zabawy i relaksu, by zachęcić malucha do samodzielnego budowania sprawności grafomotorycznych.

 

Jakie mogą być pracę plastyczne?

 

Prace plastyczne mogą przybierać rozmaite formy i nie muszą zamykać się jedynie w ściśle określonych ramach (użycie kredek, farb czy plasteliny). Doskonałym pomysłem jest stosowanie do przygotowania prac materiałów ogólnie niekojarzonych w codziennym życiu jako elementy plastyczne, takich jak ryż, butelki po napojach, pudełka itd.

 

Ciekawym pomysłem zajęć dotyczących na przykład higieny jamy ustnej jest wykorzystanie w ich trakcie… folii bąbelkowej. Kartka z bloku rysunkowego pokryta w całości niebieską farbą plakatową będzie tłem dla wyciętego z folii kształtu zęba. Dziecko maluje folię białym kolorem – bąbelkowa faktura tworzy wówczas ciekawy kontrast dla gładkiego tła, a dziecko zyskuje „własnoręcznie” stworzony ząbek. Można dodatkowo ozdobić folię wyklejonym z papieru uśmiechem lub domalować mu mimikę za pomocą flamastrów.

 

Ciekawe pomysły

 

Warto połączyć działania artystyczne z obserwacją przyrody. Spacer do parku, zaobserwowane drzewa, kwiaty i ptaki stanowią doskonałą inspirację do malunków po powrocie. Przyglądanie się niebu i chmurom to również okazja do twórczego działania – można później używając brystolu, farb, kleju i waty stworzyć pracę plastyczną o charakterze realistycznym lub będącą fantazją na temat kształtu chmur. Dzieci będą zachwycone takimi zajęciami.