pomysły na zajęcia plastyczneW nauczaniu przedszkolnym plastyka jest kluczowym obszarem, który kształtuje zarówno rozwój umysłowy, jak i fizyczny u kilkuletnich dzieci. Takie aktywności jak malowanie, rysowanie czy lepienie pozwalają małemu człowiekowi w zdobyciu nowych doświadczeń i wspierają jego funkcje poznawcze. Ponadto maluchy mają przy tym okazję do wyzwolenia swoich emocji. Jak jeszcze zajęcia plastyczne w przedszkolu wpływają na rozwój podopiecznych? Odkryj już teraz nasze kreatywne pomysły na ćwiczenia artystyczne!

Plastyka w przedszkolu – jak duży ma wpływ na rozwój dziecka?

Edukacja plastyczna w przedszkolu obejmuje wiele form aktywności, w czasie których dziecko samorealizuje się i wyzwala swoją ekspresję twórczą. Na ogół plastyka sprawia przedszkolakom sporo radości. Maluchy bawią się, wykonują rozmaite zadania, a przy tym zdobywają wiedzę o otaczającym je świecie.

Podczas zajęć artystycznych mamy do czynienia z wszechstronnym rozwojem, obejmującym takie obszary jak:

 • sprawność manualna,
 • koncentracja,
 • wrażliwość na to, co dookoła,
 • poczucie estetyki,
 • kreatywność,
 • wyobraźnia,
 • pamięć wzrokowa.

Ponadto dzieci uczą się zaangażowania oraz nabywają pewność siebie. Zwłaszcza to ostatnie jest kluczowe do integracji społecznej w przyszłości. Prace plastyczne w przedszkolu mają w tym obszarze duży wpływ terapeutyczny i mogą wzmagać pozbywanie się nieśmiałości lub nerwic.

Wśród technik artystycznych wykorzystywanych w zajęciach przedszkolnych znajdują się m.in.:

 • rysowanie,
 • malowanie,
 • wycinanie,
 • lepienie,
 • konstruowanie i formowanie,
 • stemplowanie.
 • tworzenie origami.

Poniżej przedstawiamy pomysły plastyczne dla przedszkolaków przygotowane przez portal dlaprzedszkola.pl.

Odtwarzanie wskazanego kształtu

W tym ćwiczeniu dziecko rozwija spostrzegawczość oraz percepcję wzrokową. Odtwarzanie wspiera przy tym pamięć oraz koncentrację u maluchów.

Przygotuj karty z kształtami. Uzależnij stopień ich skomplikowania od wieku i umiejętności przedszkolaka. Najlepiej zacznij od prostych wzorów geometrycznych, następnie przejdź do trudniejszych typu: drzewo, dom, zwierzęta. Zadaniem dziecka niech będzie odwzorowanie kształtu za pomocą danej techniki. Może być to rysowanie, wylepianie plasteliną lub wydzieranie kolorowym papierem.

To uniwersalne ćwiczenie, które warto połączyć z nauką w nowych obszarach. W ten sposób może być też utrwalana znajomość figur geometrycznych, liter i cyfr.

Lepienie gąsienicy z 3 kolorów

Plastelina ma szerokie zastosowanie w pracach plastycznych i doskonale ćwiczy małą motorykę u maluchów. Dodatkowo tego rodzaju masa pomaga w nauce rozróżniania barw.

To proste ćwiczenie mogą wykonywać nawet najmłodsi. Zabawa polega na tym, że dziecko wybiera 3 kolory plasteliny. Z nich lepi kolorową gąsienicę z zachowaniem odpowiedniej kolejności barw. Zadanie może być podstawą do wielu urozmaiceń w zależności od wieku i zdolności:

 • narysuj na kartce gąsienicę – zadaniem dziecka jest odwzorowanie jej z kulek w takim samym ciągu kolorystycznym,
 • narysuj kontury gąsienicy – w tym ćwiczeniu maluch rozciera plastelinę odpowiednim kolorem,
 • narysuj niedokończony ciąg z trzech kolorów – dziecko analizuje układ i uzupełnia brakujące kulki.

Dokańczanie obrazka

W tego typu zajęciach dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, niezbędną do nauki pisania. Poznaje także pojęcie symetrii.

kreatywne odtwarzanie kształtu

Celem zadania jest dokończenie przygotowanego wcześniej obrazka. Ważny będzie tu odpowiedni dobór wzoru w zależności od poziomu umiejętności przedszkolaka. Początkowo kształtem może być kwadrat lub trójkąt. Dla starszych dzieci warto przygotować bardziej skomplikowane obrazki.

W ćwiczeniu można wykorzystać dowolne techniki plastyczne: rysowanie, malowanie, wylepianie z plasteliny, tworzenie z niej wałeczków itp.

Innym wariantem jest uzupełnienie luki w obrazku. Tu, zamiast odbicia lustrzanego, umieść we wzorze przerwy, które dziecko ma uzupełnić. Wzory powinny być stosunkowo proste i znajome. Z czasem można przejść do bardziej zaawansowanych rysunków.

Zajęcia plastyczne w przedszkolu – zręczne połączenie nauki i zabawy!

Nauka w przedszkolu opiera się głównie na zabawie. Jednak we wszystkich zajęciach liczy się cel, którym jest wielopłaszczyznowy rozwój dziecka. Plastyka łączy w sobie radość z tworzenia oraz stymulację nowych obszarów w mózgu. Zadbaj o to, aby ćwiczenia były urozmaicone i ciekawe. Jeśli szukasz pomysłów na kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu, odwiedź naszego bloga na portalu dlaprzedszkola.pl. Znajdziesz tam pomoce oraz liczne wskazówki dla nauczycieli.