Papier jest często pierwszym materiałem z jakim dziecko ma styczność zaczynając swoją przygodę ze sztuką. Początkowo jest to swobodna zabawa kredkami po kartce, następnie kolorowanki. Z czasem dochodzą do tego papierowe kształty przygotowane przez osobę dorosłą, które maluch może dowolnie lub w określony mu sposób układać lub łączyć przy pomocy kleju. W kolejnych etapach mamy wydzieranki, wycinanki oraz zgniatanie kartek i rozprostowywanie w celu stworzenia ciekawej faktury pod przyszłą pracę.  I tu powoli wchodzimy w bardziej zaawansowane wykorzystanie papieru mianowicie tworzenie estetycznych ozdób i upominków np. origami.

 

Spis treści

  • Z papieru wszystko można zrobić!
  • Pomysły na użycie papieru.
  • Odpowiednie warunki i narzędzia niezbędne przy papieroplastyce.
  • Podsumowując wpływ papieroplastyki na rozwój dzieci.

Z papieru wszystko można zrobić!

Nieograniczona dostępność i różnorodność papieru pozwala na rozwijanie kreatywnych działań w formie płaskiej jak i przestrzennej. Nie ważne czy są to kolorowe kartki techniczne , szary papier, karton czy nawet ścinki po poprzednich pracach, każdy rodzaj papieru dla dziecka może stać się inspiracją twórczą.

Pomysły na użycie papieru:

-przygotuj kartkę białą lub kolorową. Daj dziecku kredki lub farby i pozwól na dowolną pracę;

-wydrukuj dziecku ulubionego bohatera w formie kolorowanki;

-wytnij papierowe figury geometryczne i pozwól dziecku stworzyć z nich na oddzielnej kartce dowolny obrazek np. domek z ogrodem;

-pokaż dziecku technikę wydzierania i zachęć do samodzielnej pracy i stworzenia np. kolażu;

-pozwól dziecku na samodzielne wycinanie przygotowanych wcześniej elementów np. drzewo z dziuplą (do wycięcia), wiewiórka (która może wyglądać przez dziuplę);

-pozwól dziecku samodzielnie zgnieść kartkę w kulkę, po rozwinięciu może pochlapać ją czarna herbatą lub wybranym rozwodnionym kolorem farby. Kiedy papier wyschnie , maluch może dowolnie ozdobić tak przygotowany podkład.

-laurki i kartki 3D

-razem z dzieckiem wykonaj z jednej kwadratowej kartki origami. Nie używaj przy tym kleju;

-przygotuj wąskie paski papieru, wspólnie z dzieckiem pozawijaj je w kształt ,,ślimaków”/ spiralek. Uformuj przez zgniatanie odpowiednie kształty Połącz klejem ze sobą wszystkie przygotowane elementy. Taka technika nosi nazwę QUILLINGu.

Po więcej inspiracji zapraszam na stronę : https://dlaprzedszkola.pl/inspiracje/

Odpowiednie warunki i narzędzia niezbędne przy papieroplastyce.

Oprócz materiału jakim jest papier , do pracy należy zgromadzić również odpowiednie przybory i narzędzia jak i dobrze doświetlone i czyste miejsce pracy miejsce pracy.

Potrzebne materiały:

– kredki;

– farby;

– nożyczki;

– klej;

– linijkę;

– taśmy dekoracyjne;

– cekiny;

– pompony

Wszystkie potrzebne materiały znajdziesz na stronie: www.sklep.dlaprzedszkola.pl

Podsumowując wpływ papieroplastyki na rozwój dzieci.

Praca z papierem nie jest jedynie zabawą dla dziecka. Każde takie działanie pomaga w kształtowaniu motoryki małej, czyli sprawności manualnej rączki i paluszków dziecka. Sprawność taką każdy musi wyćwiczyć zaraz po rozwinięciu motoryki dużej, czyli ogólnej sprawności naszego ciała (poruszania się). Dlatego chcąc by nasze dziecko prawidłowo się rozwijało dobrze jest mu podsuwać odpowiednie zajęcia np. papieroplastykę.