wychowawca przedszkolny

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uczą się już od pierwszych chwil życia. Obserwacja, powtarzanie zachowań, aż w końcu zabawa pierwszymi zabawkami – to cały ciąg niekończącej się nauki. Wychowanie przedszkolne powinno kontynuować wspieranie rozwoju kilkulatka poprzez zabawę. W ten sposób maluch nieświadomie nabywa niezbędnych umiejętności, wykonując to, co sprawia mu radość. Poznaj razem z nami kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu, które i uczą, i bawią.

 

 

 

Uważnie obserwuj swoich podopiecznych

W naturze dzieci leży chęć poznania świata. Jednak forma, w jakiej przekazywane są nowe informacje, musi być dostosowana do predyspozycji maluchów. Umysł kilkulatka należy nieustannie stymulować poprzez różnorodne bodźce, a samo dziecko musi przede wszystkim czerpać radość z nauki.

Zabawa jest naturalną formą przyswajania wiedzy, ponieważ jest to nauka w praktyce. W ten sposób można kształtować rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny małego człowieka. Rolą nauczyciela przedszkolnego jest odpowiednie ukierunkowanie zajęć pod kątem jak najlepszych korzyści edukacyjnych.

Niezbędna będzie przy tym obserwacja podopiecznych, która stanowi ważną część pracy wychowawcy. W grupie przedszkolnej poziom dzieci jest na ogół mocno zróźnicowany. Zadanie, które jednemu dziecku przychodzi z łatwością, dla innego może być dość kłopotliwe w wykonaniu. Zwracaj uwagę na te nierówności i staraj się wprowadzać zabawy o różnym stopniu skomplikowania. To samo dotyczy predyspozycji maluchów – obserwuj i odkrywaj ukryte talenty poprzez zajęcia plastyczne w przedszkolu, z wykorzystaniem dostępnych materiałów kreatywnych.

Zachęcaj przedszkolaków do zabaw w grupie

Podstawowym celem wspólnych zabaw jest socjalizacja dzieci. To w przedszkolu maluchy nawiązują pierwsze relacje społeczne, poznają rówieśników oraz uczą się od siebie. Pamiętaj, że nawet drobne sprzeczki o zabawki mają swoistą wartość edukacyjną. W ten sposób kilkulatki ćwiczą swoje umiejętności interpersonalne, w tym rozwiązywanie problemów. Oprócz tego zabawy w grupie to doskonały sposób na rozwój motoryki dużej. Angażowany jest wówczas ruch całego ciała. Ćwiczenia w parach lub zespołach sprzyjają ponadto zdrowej rywalizacji.

Pamiętaj o stymulacji różnych zmysłów u dzieci

Prawidłowy rozwój dziecka wymaga stymulacji wszystkich zmysłów. Ważne jest jak najwcześniejsze wykrywanie wszelkich nieprawidłowości związanych ze smakiem, węchem, wzrokiem, słuchem czy dotykiem.

W przedszkolu stymulacja zmysłów to doskonały sposób na naukę poprzez doświadczenie. Pomaga to również poszerzyć horyzonty myślowe oraz kreatywność dziecka. W tym celu warto wprowadzać różnorodne zabawy:

  • lepienie z miękkich mas,
  • chodzenie po ścieżce sensorycznej,
  • malowanie dłońmi, stopami,
  • rozpoznawanie dźwięków,
  • wyszukiwanie szczegółów.

Organizuj ciekawe zajęcia plastyczne w przedszkolu

zabawy przedszkolne

Przedszkolne zajęcia powinny być przede wszystkim atrakcyjne dla dzieci. Najlepiej, jeśli obejmują zabawy, których maluchy nie wykonałyby w domu.

Odpowiednio zaplanowana plastyka w przedszkolu pozwala na rozwój kreatywności oraz artystycznej ekspresji. Warto przy tym pamiętać, aby nie stawiać ścisłych ograniczeń podopiecznym i pozwolić im na dużą dowolność w tworzeniu. Demonstruj nieznane im techniki oraz daj możliwość wypróbowania nowych narzędzi. W ten sposób można stymulować wrażliwość estetyczną, a także sferę emocjonalną. Z pomocą przychodzą Ci pomoce do zajęć plastycznych w przedszkolu, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Zapewnij swobodę i pozwól dzieciom na chwilę nudy

Oprócz starannie zaplanowanych zajęć zadbaj o chwilę na samodzielną zabawę lub… ponudzenie się. Maluchy zawsze znajdą coś do robienia, nawet jeśli będą musiały przed tym trochę pomarudzić. W przypadku dzieci kreatywność przychodzi naturalnie. Wystarczy dać im odrobinę przestrzeni, a zaskoczą Cię możliwości młodych umysłów! Takie bierne wychowanie może okazać się szczególnie stymulującą częścią edukacji.

Szukasz inspiracji plastycznych dla przedszkolaków?

Zabawa jest naturalną częścią wychowania dziecka. Nauczyciel przedszkolny ma za zadanie „jedynie” skierować ćwiczenia na odpowiednią ścieżkę edukacyjną. Podczas planowania scenariusza zajęć, unikaj monotonii i staraj się nieustannie stymulować zmysły podopiecznych. Szukaj inspiracji plastycznych dla przedszkolaków na blogu dlaprzedszkola.pl. Zajrzyj również do naszego sklepu w poszukiwaniu kreatywnych narzędzi do zabaw!