motoryka dwulatkaKażdy ruch dziecka jest ważny, zwłaszcza jeśli dotyczy sprawności dłoni. Motoryka tej części ciała u dwulatków ma ogromne znaczenie w całościowym rozwoju. Im wcześniejsza stymulacja tego obszaru, tym szybciej maluch nauczy się posługiwać kredkami czy sztućcami. Wyraźny jest również związek motoryki małej z prawidłową artykulacją. Jak ćwiczyć sprawność rąk w przedszkolu? Odkryj nasze pomysły na kreatywne zajęcia dla dwulatka.

 

 

 

 

Kształtowanie sprawności dłoni i palców – niezwykle istotny etap dziecięcego rozwoju

Wszelka celowa ruchliwość rąk określa się mianem małej motoryki. Nie jest to umiejętność wrodzona – należy ją wykształcić poprzez ćwiczenia stymulowane, swobodny ruch. Kształtowanie sprawności palców jest szczególnie istotne u dwulatków. To w tym czasie dziecko samodzielnie próbuje nowych rzeczy: jedzenia sztućcami, picia z kubka, zdejmowania i zakładania ubrania.

Jeszcze niewprawne ruchy mogą frustrować czy wywoływać zniecierpliwienie u dzieci. O wiele większą satysfakcję sprawia wykonanie z sukcesem danej czynności. Buduje to pozytywny obraz siebie, a także staje się bodźcem do dalszej nauki.

Dlatego też tak ważne jest stwarzanie okazji maluchom do pracy paluszkami/rączkami. W kształtowaniu motoryki dwulatka doskonale sprawdzają się zajęcia plastyczne. Ważne, by były urozmaicone, wymagały użycia różnych ruchów oraz zmiennego natężenia siły. W ten sposób można pracować nad napięciem mięśniowym, celnością, jak również umiejętnością skupienia na wykonaniu danego zadania.

Rysowanie – jaki ma wpływ na małą motorykę?

Już roczne dzieci warto zachęcać do bazgrania po kartce. Wbrew pozorom to ważne ćwiczenie kształtujące chwyt pisarski w przyszłości. W ten sposób maluszek uczy się wywierać odpowiedni nacisk, w zależności od używanego narzędzia: kredek świecowych, woskowych, grafitowych.

Dzieci dwuletnie chętnie kolorują proste kolorowanki, ucząc się niewychodzenia poza linię. Kształtuje się poprzez to umiejętność skupiania się na danej czynności. Rysowanie najlepiej zacząć od kredek grubszych, które pewnie leżą w małych dłoniach.

Do zajęć stymulujących małą motorykę u maluchów w tej technice należą m.in.:

  • kreślenie szlaczków po kropkach;
  • powtarzanie prostych wzorów geometrycznych;
  • uzupełnianie wzorów.

Warto włączyć również ćwiczenia obejmujące całą obręcz barkową. Dobrym pomysłem są prace wielkoformatowe, a także rysowanie kredą po betonie czy dużych powierzchniach.

Malujcie nie tylko pędzelkami!

Techniki malarskie cieszą się dużą popularnością w przedszkolu. Jednak warto przy tym zadbać o różnorodność zajęć. Stosowanie innych narzędzi niż pędzle pozwala na wszechstronne ćwiczenie dłoni oraz palców.

W tym celu warto wykorzystać takie akcesoria, jak:

  • szczoteczki do zębów;
  • wykałaczki;
  • gąbki;
  • stemple;
  • wałeczki;
  • kawałki kartonu.

Każde kreatywne zajęcia w przedszkolu pozostawią nieco bałaganu. Nie bój się, że dziecko pobrudzi sobie palce, pozwól maluchom na malowanie całymi dłońmi. Przyniesie to z pewnością wiele frajdy dla podopiecznych, ale i stworzy okazję do ćwiczeń motoryki. Warto zaopatrzyć się w specjalne farby do malowania palcami, które są bezpieczne dla skóry oraz łatwe do zmycia wodą.

Kolaże łączące wiele technik wzmocnią sprawność młodych dłoni

malowanie palcamiNajlepsze wszechstronne zajęcia kształtujące rozwój u dwulatków to takie, w których wykorzystywane są różne techniki. Kolaże łączą w sobie możliwość pracy z wieloma narzędziami: plasteliną, kredkami, wycinankami czy innymi dekoracjami.

To doskonałe ćwiczenie dla małych paluszków. Dzieci muszą dostosować odpowiedni chwyt i siłę zarówno do materiałów delikatnych, np. waty, jak i tych twardszych – stempli, plasteliny.

Szczególnie polecamy wykonywanie projektów przestrzennych z użyciem kartonów czy rolek po papierze toaletowym. Takie formy można malować farbami czy doklejać do nich dekoracje.

Mała motoryka ma kluczowe znaczenie w dalszej edukacji i rozwoju dziecka

Dbając o małą motorykę dwulatka, nie zapominaj o stymulowaniu zmysłów dotyku. W pracach plastycznych oraz innych ćwiczeniach wprowadzaj różnego rodzaju masy, a nawet produkty spożywcze: makarony, kasze, ryż. Dobrym pomysłem na zabawę jest rozpoznawanie przedmiotów po kształcie. Potrzebujesz więcej propozycji? Nasze poradniki plastyczne na stronie dlaprzedszkola.pl dostarczą Ci inspiracji do zaplanowania kreatywnych zajęć usprawniających małą motorykę.