kreatywny zestaw
Zabawa poprzez naukę byłaby niekompletna bez rozwijających pomocy plastycznych. Umożliwiają one nauczycielom stworzenie inspirujących scenariuszy zajęć, a dzieciom dają niesamowitą frajdę. Komplety materiałów zaprojektowane z pomocą psychologów i logopedów stwarzają okazję do stymulowania takich obszarów jak mała motoryka czy poczucie estetyki. Poznaj pomysły na plastykę dla przedszkolaków z wykorzystaniem tzw. zestawów kreatywnych.

 

 

 

Zestaw kreatywny – gotowy pomysł na zajęcia plastyczne?

Istotnym elementem nauki w przedszkolu jest zachęcanie dzieci do samodzielności w zabawie. W ten sposób pobudzamy myślenie, a maluchy ćwiczą umiejętność skupiania się na jednej czynności. Ponadto rozwija się umiejętność podejmowania świadomych działań.

Właśnie dlatego warto zaproponować dzieciom w wieku przedszkolnym zabawy zachęcające do nowych wyzwań. To umożliwiają m.in. zestawy kreatywne. Są to gotowe komplety narzędzi i materiałów niezbędne do zajęć plastycznych w przedszkolu.

Wśród zalet tego rodzaju pomocy edukacyjnych można wymienić:

  • kształtowanie rozwoju dzieci,
  • okazja do pracy z niecodziennymi materiałami,
  • inspirowanie nauczycieli do realizacji kreatywnych zajęć,
  • umożliwianie zaplanowania ćwiczeń przygotowujących do nauki pisania,
  • możliwość odkrywania talentów artystycznych.

Rozwój małej motoryki

Mała motoryka to wszelkie umiejętności manualne, kiedy dziecko posługuje się dłońmi i palcami. Ich usprawnianie jest szczególnie ważne u kilkulatków, ponieważ wpływa na rozwój mowy, a także ułatwia naukę pisania w przyszłości. W tym czasie zabawy powinny obejmować różnorodne ćwiczenia plastyczne, które w szeroki sposób angażują małe paluszki.

Przykładem zestawu na plastykę w przedszkolu, który stymuluje małą motorykę, jest Porcelanowe Szaleństwo od marki Astra. Z jego pomocą można tworzyć kreatywne kartki okolicznościowe, dekoracje sezonowe lub inne projekty tematyczne. Warto włączyć tu również naukę liter oraz liczenia.

Najciekawszym elementem tego zestawu kreatywnego jest utwardzana masa porcelanowa, którą można wylepiać, rzeźbić lub odciskać z niej przeróżne kształty. Materiał ten nadaje się do malowania farbami załączonymi do zestawu. Oprócz tego w środku znajdziesz również:

  • kredki,
  • pompony,
  • kolorowe tasiemki,
  • confetti.

Kształtowanie poczucia estetyki

Wychowanie estetyczne w przedszkolu umożliwia dzieciom kontakt z pięknem, kształtowanie wrażliwości, empatii oraz wyobraźni. Przyczynia się również do rozwoju społecznego. Za pomocą zajęć plastycznych możliwe jest także odkrywanie innych talentów podopiecznych.

Wśród pomocnych zestawów wspierających poczucie estetyki jest m.in. Kolorowy Zawrót Głowy. To komplet podstawowych narzędzi dla każdego przedszkolaka. Zawiera kredki, farby, flamastry, a także „inteligentną” oraz zwykłą plastelinę. Lista zajęć, które można opracować za pomocą tych przedmiotów jest ograniczona jedynie wyobraźnią opiekuna. Dzięki dużej liczbie barw dziecko ma możliwość decydowania o estetyce swojej pracy.

Kolejną propozycją na zajęcia plastyczne w przedszkolu może być zestaw Pastelowe Szaleństwo. To, co wyróżnia ten komplet, to subtelne kolory oraz dodatki, np. brokat, które pozwalają stworzyć wyjątkowe dekoracje. Dodatkowo elementy zapachowe (kredki cedrowe, pachnąca plastelina) stymulują wiele zmysłów naraz.

zajęcia plastyczne

Rozszerzanie zestawu o kolejne elementy?

Dostępne w naszym sklepie inspiracje plastyczne dla nauczycieli w formie pomocy kreatywnych oferują możliwość rozwijających zabaw dla dzieci. Wszystkie dostępne zestawy są kompletne. Zawarte w nich narzędzia w zupełności wystarczają do wykonania zaplanowanych zabaw.

Jeśli masz pomysł na urozmaicenie zajęć, możesz wedle uznania dobrać dodatkowe artykuły, przybory. Znajdziesz u nas kolorowe brystole w różnych formatach, a także niezbędne artykuły: komplety pędzli, nożyczki, gumki. Ponadto kolorowe dodatki dekoracyjne, takie jak nitki, cekiny czy brokat, wprowadzają jeszcze więcej radości do przedszkolnej codzienności!

Gotowe inspiracje plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym?

Zestawy plastyczne zostały stworzone z myślą o kreatywnej nauce dzieci. Jednocześnie stanowią pomoc dla nauczycieli w planowaniu programu dnia. Czas, który zaoszczędzisz na kompletowaniu poszczególnych narzędzi, możesz wykorzystać na czerpanie nowych inspiracji. Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz przydatne poradniki zajęć plastycznych przygotowane z myślą o przedszkolach.