nauka pisania

Nauka pisania to umiejętność, którą dzieci nabywają w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jak się okazuje, ćwiczenia zmierzające do sprawnego kreślenia liter najlepiej zacząć już w przedszkolu. Niezbędna w tym celu jest praca nad małą motoryką oraz koordynacją wzrokowo-ruchową. Chcesz wiedzieć, jak przygotować kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu, które wspomogą naukę pisania? Sprawdź to w naszym artykule.

Baczna obserwacja dziecka to podstawa

Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, dlatego należy obserwować jego zachowanie już podczas zabawy. Do nauki pisania niezbędna jest zaawansowana zdolność ruchowa, którą kształtuje się od najmłodszych lat. Mowa tu przede wszystkim o fizycznej aktywności – zabawach na placu zabaw, tańcu, jeździe na hulajnodze i rowerze. Rozwój całego ciała w kluczowy sposób wpływa na motorykę małą, a więc zdolności manualne, rozwijane w przedszkolu.

Dziecko, które dobrze radzi sobie w pracach angażujących palce i dłonie, będzie lepiej przygotowane do chwycenia za długopis i kreślenia pierwszych liter. Czynność pisania obejmuje przede wszystkim zdolności wzrokowo-ruchowe (ruch dłoni po papierze oraz śledzenie wzrokiem linii). Kreatywne pomysły na zabawy dla dzieci mogą dodatkowo zachęcać maluchy do ćwiczeń.

Nauka pisania a plastyka w przedszkolu

Przygotowanie do pisania w okresie szkolnym zaczyna się od kreślenia szlaczków. Dla młodszych dzieci może być to nudne zadanie, które zniechęca do dalszych prób. Należy więc dostosować zajęcia do wieku. Odpowiednio prowadzona plastyka w przedszkolu to klucz do dydaktycznego sukcesu!

Prace manualne – takie jak malowanie, wyklejanie czy lepienie – doskonale ćwiczą umiejętności posługiwania się narzędziami (nożyczki, pędzel, kredka) oraz usprawniają zdolności na linii wzrok-ruch. Ponadto dzięki zajęciom plastycznym dziecko zwiększa ruchliwość palców oraz napięcie mięśniowe w dłoniach. Wypracowuje się również prawidłowa postawa przy biurku. Jeśli maluch opanuje te umiejętności oraz zyska większą elastyczność palców, nadgarstków oraz obręczy barkowej, łatwiej przystąpi do pisania.

Kreatywne pomysły zajęć dla dzieci – jak stymulować naukę pisania?

Wstęp do nauki pisania w przedszkolu będzie większą frajdą dla dziecka, jeśli odpowiednio opracujesz scenariusze zabaw. W tym celu korzystaj z poradników zajęć plastycznych, które znajdziesz na naszym portalu dlaprzedszkola.pl. Wykorzystaj też własną wiedzę i pomysłowość!

Przedstawiamy kilka kreatywnych pomysłów na ćwiczenia pisania:

  • rysowanie na różnych powierzchniach – palcem lub patykiem po wysypanym piasku czy kaszy,
  • wieszanie wstążek na rozciągniętej lince za pomocą klamerek,
  • odrysowywanie konturu obrazka przez kalkę lub kartkę zawieszoną na szybie,
  • wyszywanie kształtów po linii za pomocą plastikowej igły,
  • malowanie wielkoformatowych obrazów wskazanymi ruchami pędzla, np. góra-dół lub lewo-prawo,
  • składanie kartek papieru w proste origami,
  • tworzenie zwierząt lub robotów z małych pudełek,
  • rzeźbienie w glinie.

Podczas ćwiczeń należy obserwować ruchy dziecka oraz poziom napięcia mięśniowego w palcach. Jeśli jest zbyt mocne, warto wprowadzić ćwiczenia z miękkimi materiałami: wata czy artykuły sypkie. Jeśli nacisk na trzymane narzędzie jest słaby, pomóc może praca wymagająca użycia większej siły, np. lepienie modeliny, ćwiczenia uderzeniowe, kalkowanie.

nauka pisania dla przedszkolaków

Artykuły do pisania mają znaczenie

Dziecko chętniej ćwiczy pisanie, kiedy używane przez nie narzędzia są wygodne. Początkowo warto zacząć od grubszych kredek, które lepiej leżą w małej dłoni. Prawidłowy chwyt pisarski wspomogą ołówki o trójkątnym kształcie, najlepiej z miękkim grafitem. Popularne są również specjalne nakładki, pomagające odpowiednio ułożyć palce. Z czasem można przejść do cieńszych narzędzi, w tym długopisów.

Do samego pisania i rysowania szlaczków niezbędny staje się zeszyt trzyliniowy, najlepiej w kolorze. To jeden z podstawowych elementów wyprawki dla pierwszoklasisty, ale warto już wcześniej zapoznać z nim dziecko.

Praktyczne porady dla nauczycieli wychowania przedszkolnego

Pisanie jest umiejętnością, którą dziecko musi odpowiednio wykształcić już na etapie wczesnoszkolnym. Dla wielu rodziców oraz samych maluchów to niemały stres. Można go zmniejszyć poprzez odpowiednie przygotowanie już w przedszkolu. Jeśli szukasz kreatywnych pomysłów na zajęcia dla dzieci, zajrzyj na naszą stronę internetową dlaprzedszkola.pl. Znajdziesz tam ciekawe porady oraz inspiracje. Dzięki nim będziesz w stanie jeszcze lepiej stymulować rozwój dzieci będących pod Twoją opieką.