Sensoryczna zabawa z plasteliną

Plastelina -  materiał stworzony do stymulowania motoryki małej

Trudno wskazać osobę, która nie pamiętałaby z dzieciństwa lepienia kolorowych figurek.

Praca z masami plastycznymi wpływa na rozwój motoryki małej poprawiając sprawność dłoni i palców. Jest niezbędna do kształtowania umiejętności manualnych każdego dziecka.

Plastelina znana jest już od końca XIX wieku. Mówi się, że wynalazł ją, w 1880 roku,  monachijski aptekarz Hanz Kolba. Jednak na szerszą skalę wypromował ją, w 1897 roku,  brytyjski rzeźbiarz William Harbutt. Brytyjczyk próbował opracować elastyczne tworzywo zbliżone do gliny, ale nie wysychającego i nadającego się do ciągłej obróbki.

Pamiętajmy, że wszystkie produkty, które podajemy dziecku, muszą być sprawdzone, przetestowane i zgodne z obowiązującymi w Europie wytycznymi. W związku z tym, że plastelina Astra charakteryzuje się tym, że nigdy nie wysycha, jest świetnym tworzywem do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W szczególności wtedy, kiedy podczas lepienia np. figurek, trudno utrzymać wysoki poziom skupienia maluchów. Kolory współczesnych plastelin charakteryzują się wysokim nasyceniem barw oraz w całości są nietoksyczne i bezpieczne dla dzieci. Najlepszej jakości produkt, który oferuje m.in. Astra S.A. będzie miękki i elastyczny gwarantując swobodne ugniatanie na kartce, które nie będzie nadwyrężać delikatnych placów najmłodszych.

Tworzenie  rzeźb z mas plastycznych pobudza wyobraźnię przestrzenną. Usprawnia paluszki w trakcie lepienia drobnych elementów, pobudza również mięśnie całej dłoni i ręki podczas  wyrabiania masy i mieszania ze sobą różnych kolorów plasteliny. Wykorzystujmy zatem jak najwięcej różnych technik rzeźbiarskich, szukajmy nowych rozwiązań i zastosowań dla plasteliny, a pozytywne skutki tej aktywności bardzo szybko przełożą się na odpowiedni rozwój w rozwoju i motorykę małych rączek. Warto podkreślić, że motoryka mała to rozwój dłoni i paluszków, a ich prawidłowe wykształcenie stanowi podstawę późniejszych czynności w tym podczas nauki pisania. Lepienie i ugniatanie plasteliny poprawia nie tylko płynność ruchu rąk, ale także usprawnia prawidłowy nacisk mięśni przedramienia, ramienia, a nawet pleców. Regularne korzystanie z mas plastycznych może zapobiegać wadom napięcia mięśniowego, których następstwem mogą być, m.in. problemu z narysowaniem prostej linii, kształtnych liter czy figur geometrycznych. Motoryka mała obejmuje także inne dziedziny pracy manualnej, takie jak malarstwo i rysunek, przyklejanie naklejek, zapinanie guzików czy prawidłowe trzymanie małych przedmiotów w dłoni. Dlatego drodzy nauczyciele i rodzice pamiętajcie o tym, żeby od małego zarażać dzieci pasją do aktywności plastycznych z wykorzystaniem plasteliny.