farby plakatowe

Odpowiednio dobrane akcesoria plastyczne to gwarancja dobrej zabawy i okazja do kształtowania rozwoju dziecka. Farby należą do podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy zajęciach przedszkolnych. Te najpopularniejsze to przede wszystkim akwarele oraz plakatówki. Które z nich najlepiej sprawdzą się w przypadku młodszych dzieci, a które wybrać dla starszaków? Poznaj podstawowe różnice oraz odkryj ciekawe pomysły na plastykę w przedszkolu.

 

 

 

Jak wybrać odpowiednią farbę na zajęcia plastyczne w przedszkolu?

Na zajęciach przedszkolnych nie może zabraknąć zabawy z farbami. Proste techniki malarskie umożliwiają czerpanie radości z powstałych prac plastycznych i dają satysfakcję z całego procesu twórczego. Ponadto znakomicie rozwijają małą motorykę, a jak wiadomo posługiwanie się pędzlem to pierwszy krok do nauki pisania.

Wybierając farbę na plastykę w przedszkolu, warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

  • wiek dziecka – im produkt bardziej skomplikowany w użyciu, tym przedszkolak, który go używa, powinien być starszy,
  • konsystencja – najlepsza jest forma półpłynna, która nie wymaga użycia wody,
  • opakowanie – jeśli farby będą często użytkowane, wybierz ekonomiczne duże opakowania w butelkach, które możesz przelać do małych pojemniczków,
  • wydajność – wybieraj produkty dobrej jakości, które wystarczą na długi czas.

Popularne farby plakatowe oraz akwarele znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego dlaprzedszkola.pl. Możesz komponować własne zestawy kolorystyczne, wybierając pojedyncze tubki, lub zdecydować się na gotowe komplety.

Poznaj zalety każdej z tych grup produktów oraz sprawdź, kiedy warto po nie sięgnąć.

Zalety farb plakatowych

„Plakatówki” to uniwersalne farby stworzone zarówno dla najmłodszych, jak i starszaków. Do ich głównych zalet należą:

  • łatwość w użyciu – można używać je bez dodatku wody lub jedynie lekko rozcieńczając; mają przyjemną półpłynną konsystencję,
  • różnorodność technik – sprawdzają się do malowania pędzlem, gąbką, szczoteczką, a nawet palcami,
  • uniwersalność – oprócz zwykłych brystolów, farby utrzymują się na kartonie, drewnie, kamieniu czy szkle,
  • dobre krycie – już jedno pociągnięcie pędzlem pozostawia wyrazisty ślad o żywym kolorze,
  • zmywalność – wszelkie zabrudzenia można łatwo usunąć wodą.

Malowanie farbami plakatowymi to sama przyjemność dla przedszkolaków. Dzięki odpowiedniej konsystencji już 3-latki, a nawet młodsze dzieci będą chętnie i bez frustracji tworzyły swoje pierwsze prace plastyczne w przedszkolu.

Kiedy lepszym wyborem będą farby akwarelowe?

zajęcia plastyczne dla przedszkolaków

Akwarele uchodzą za farby trudniejsze w posługiwaniu się. Wymagają konkretnej techniki operowania warstwami. Uzyskane obrazki na ogół nie mają wyrazistych konturów, są lekko rozmyte. Dzieje się tak, ponieważ do malowania niezbędna jest woda. Dlatego też farby akwarelowe lepiej sprawdzą się w przypadku starszych przedszkolaków.

Mimo wszystko warto zapoznać dzieci z tą ciekawą techniką, która umożliwia tworzenie pięknych prac. Pamiętaj przy tym o zaopatrzeniu się w specjalne kartki do akwareli, o wyższej gramaturze, które mogą wchłonąć więcej wody. Akwarele świetnie mieszają się ze sobą. Z ich pomocą można tworzyć m.in. obrazki przedstawiające morską głębię lub kosmos.

Ciekawym przykładem zajęć plastycznych z akwarelami jest pomalowanie kartki dwoma lub trzema kolorami, a następnie rozsypanie soli. Wcierając, drobinki rozpuszczają się, pozostawiając niezwykle oryginalny efekt.

Sprawdź także inne możliwości

Akwarele i farby plakatowe to nie wszystko! Umożliwianie dzieciom poznanie nowych technik malarskich rozwija kreatywność oraz poczucie estetyki. Farby akrylowe to bardziej zaawansowana wersja plakatówek. Nie rozpuszczają się w wodzie, a powstałe obrazy trwale wysychają. Ponadto obrazki nie bledną, przez co prace plastyczne zyskują szczególną wartość. Inną propozycją są farby pastelowe, które dostarczają zupełnie nowych wrażeń. Dzieci zakochają się w subtelnych kolorach, za pomocą których można tworzyć przepiękne dekoracje.

Gotowe pomysły na plastykę dla przedszkolaków

Techniki malarskie należą do najbardziej lubianych zajęć wśród najmłodszych. Wykorzystaj to, przygotowując oryginalne scenariusze zabaw. Pamiętaj, aby dostosować farby do wieku przedszkolaków – tak, aby czerpały one jak najwięcej z samodzielnego tworzenia. Niezbędne akcesoria i narzędzia znajdziesz w naszym sklepie dlaprzedszkola.pl. Inspiracji na kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu szukaj również na naszym blogu.