Koncentracja jest niezbędna zarówno do zabaw ruchowych, jak i ćwiczeń manualnych. Wysoki stopień skupienia ułatwia późniejszą naukę oraz zwiększa motywację. Warto ćwiczyć tę umiejętność już u najmłodszych brzdąców. W jaki sposób? Za pomocą odpowiednich zajęć. Poznaj nasze kreatywne pomysły na zabawy dla dzieci podnoszące koncentrację. Sprawdź, które z nich sprawdzą się u młodszych, a które u starszych przedszkolaków.
Zabawy podnoszące koncentrację u dzieci? To prostsze niż myślisz!
Koncentracja to nic innego jak skupienie się na danym obiekcie lub sytuacji oraz utrzymanie tego stanu przez określony czas. U dzieci do 3. roku życia dominuje tak zwana uwaga mimowolna, nieświadoma. Wywołują ją najczęściej gwałtowne bodźce: mocny kolor, nagły dźwięk. Dopiero później kształtuje się uwaga dowolna lub inaczej nazywana kierowaną. Pozwala ona na słuchanie poleceń i wykonywanie zadań wymagających obserwacji czy ćwiczeń manualnych.
Wbrew pozorom zabawy kształtujące koncentrację nie są skomplikowane i łatwo wpleść je w codzienne zajęcia przedszkolne.
Podczas ćwiczeń pamiętaj o kilku elementach, które mają wpływ na zachowanie uwagi:
- motywacja – dziecko powinno być pozytywnie nastawione do wykonania zadania,
- przerwa na oddech – to kluczowy czynnik determinujący utrzymanie koncentracji, zwłaszcza przy dłuższych zajęciach,
- bodźce dystrakcyjne – wyeliminuj wszelkiego rodzaju hałasy, mocne światło i inne elementy, które mogą rozpraszać,
- rozmaitość zabaw – wcielaj w życie pomysły kreatywne dla najmłodszych o dużej różnorodności.
Zabawy na koncentrację powinny obejmować zarówno ćwiczenia umysłowe, jak i fizyczne. W ten sposób rozwija się uwaga na różnych polach aktywności.
Zainspiruj się naszymi przykładami zajęć.
Znajdujemy znikający przedmiot
To ćwiczenie doskonale rozwija zdolności zapamiętywania oraz umiejętność analizy. W zabawie można wykorzystać dowolne przedmioty lub gotowe zestawy, np. kolorowe patyczki. Warto zacząć od mniejszej liczby elementów, np. 3, a gdy maluchy nabiorą wprawy, zwiększać o jeden.
Połóż przed sobą kilka przedmiotów, np. długopis, klocek czy maskotkę. Dzieci odwracają się, a Ty w tym czasie zabierasz jeden z elementów. Zadaniem przedszkolaków jest odgadnięcie, która z rzeczy zniknęła.
Wariacją tej zabawy jest zapamiętywanie kolejności obrazków. Przygotuj trzy karty z prostymi wzorami: kwadraty w różnych kolorach lub figury geometryczne. Dzieci zapamiętują układ. Po tym czasie zasłaniasz karty, a podopieczni odtwarzają zapamiętaną kolejność.
Jeszcze innym przykładem na kreatywne zajęcia z koncentracji może być szukanie szczegółów. W tym celu wykorzystaj drewniane kolorowe patyczki. Ułóż z nich dwa identyczne wzory, a następnie podmień jeden z elementów. Dziecko szuka różnicy i zastępuje ją prawidłowym kolorem.
Obserwujemy i opisujemy
Podobnym, choć nieco bardziej zaawansowanym ćwiczeniem względem poprzedniego, jest zapamiętywanie obrazka. Tu stymulacji podlega również wyobraźnia przedszkolaków.
Przygotuj obrazek. Może być to ilustracja z książki, najlepiej taka, która jest dobrze czytelna i widoczna dla dzieci w różnym wieku. Daj grupie czas na przyjrzenie się obrazkowi. Następnie zakryj go i poproś o opowiedzenie, co udało się zapamiętać. Zadawaj przy tym pytania pomocnicze – co robiła żaba, jakiego koloru była koszulka itp.
Drugą częścią zadania będzie skupienie na słuchaniu. Opowiedz krótką bajkę. Po jej zakończeniu pytaj, co dzieci zapamiętały. Takie ćwiczenie możesz wykonywać codziennie z innymi opowiadaniami.
Słuchamy i reagujemy
W tym ćwiczeniu połączysz koncentrację ruchową oraz mentalną. Możesz przy tym wykorzystywać wiele ciekawych zabaw, w którym dzieci reagują na odpowiednią komendę, np.:
- opowiadasz bajkę o piesku i za każdym razem, gdy padnie słowo „pies”, dzieci klaszczą w dłonie,
- maluchy tańczą w kole, a kiedy zamilknie muzyka, łączą się w pary,
- „krzesełka”,
- „stary niedźwiedź mocno śpi”,
- powtarzanie rytmu na instrumentach.
Prace plastyczne przy spokojnej muzyce?
Umiejętność koncentracji rozwija się wraz z wiekiem. Wspomagaj ją poprzez ciekawe zajęcia oraz pamiętaj o stworzeniu odpowiednich warunków do wykonywania zadań. Sprawdź, jak spokojna muzyka instrumentalna pozytywnie wpływa na skupienie się podczas malowania lub rysowania. Zaskoczona? Odkryj więcej naszych wskazówek i podpowiedzi na kreatywne zajęcia dla dzieci w przedszkolu zamieszczone na portalu dlaprzedskola.pl.