zajęcia plastyczne ekologiaZmiana myśli ekologicznej społeczeństwa jest możliwa jedynie poprzez edukację najmłodszych. Dzisiejsze przedszkolaki są pokoleniem, które będzie miało znaczący wpływ na przyszłość planety. Od odpowiedniego wychowania w tym zakresie zależy, jaką postawę przybiorą w dorosłym życiu. Nauka ekologii poprzez kreatywne zajęcia plastyczne to również okazja do wszechstronnego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Poznaj zabawy kształtujące świadomość ochrony środowiska!

 

Wielowymiarowa edukacja kluczem do rozwoju

W oczach niektórych rodziców przedszkole jest jedynie miejscem zabawy lub opieki dla dzieci. W rzeczywistości placówka dba o wszechstronne wychowywanie poprzez opiekę, naukę oraz stymulację rozwoju.

Edukacja przedszkolna jest pierwszą formą kontaktu dziecka z nauką w sposób zorganizowany. Podczas gdy w pierwszych trzech latach życia maluch poznawał świat metodą prób i błędów, na etapie przedszkola nauczyciel ukierunkowuje rozwój sposobami dostosowanymi do wieku.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ w pierwszych latach życia dziecko przyswaja najwięcej nowych informacji, które zostają na stale zapisane w jego nawykach, postawie.

Nie ulega wątpliwości, że przedszkole wpływa na wszechstronny rozwój podopiecznych w wielu wymiarach:

 • społecznym;
 • emocjonalnym;
 • fizycznym;
 • intelektualnym;
 • poznawczym.

Chłonność dziecięcego umysłu, a także chęć do nauki stwarza możliwość do edukowania najmłodszych w różnych aspektach życia, w tym moralnych wartości, empatii czy ekologii.

Kształtowanie postawy ekologicznej od najmłodszych lat

plastyka a kształtowanie postawy proekologicznejTemat ochrony środowiska jest w ostatnim czasie szczególnie aktualny. Za zanieczyszczenia, jak również ocieplenie klimatu odpowiadają nie tylko wielkie koncerny, ale i każdy mieszkaniec planety. Trudno zmienić nawyki, zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Jednak przy odrobinie chęci to możliwe.

Niezwykle istotna jest tu edukacja najmłodszych już na etapie przedszkolnym. Dzieci z natury lgną do otaczającej ich przyrody. Każdy kolejny kwiatek czy owad wywołuje u nich zaciekawienie, radość. Zadaniem wychowawcy jest uświadamianie podopiecznych o znaczeniu flory i fauny oraz roli ich ochrony przez człowieka. Wczesnemu wychowaniu ekologicznemu przyświeca znane przysłowie: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.

Co ważne, nie chodzi tu o nudne wykłady dla kilkulatków, lecz o kreatywne zabawy edukacyjne. Kształtowanie świadomej postawy warto zacząć od praktycznych zajęć, których atrakcyjność zwiększy zainteresowanie wśród maluchów.

Prace plastyczne pomagają dzieciom zrozumieć problem ekologii

Dla dzieci plastyka w przedszkolu należy do najciekawszych zajęć organizowanych przez nauczyciela. Wykorzystaj to zainteresowanie, wprowadzając naukę ekologicznego myślenia do zabaw plastycznych.

Wśród pomysłów na ciekawe ćwiczenia proponujemy:

 • mini zielnik – na spacerze dzieci zbierają różne rośliny (listki, trawy, kwiaty), następnie tworzą z nich kompozycję na kolorowej kartce;
 • ekologiczny samochód – maluchy konstruują samochód z kawałków tektury i rolek po papierze;
 • recyklingowa kolorowanka – zadaniem podopiecznych jest pokolorowanie odpowiednią kredką lub wyklejenie plasteliną pojemników na plastik, szkło, papier;
 • wspólna planeta – na dużym brystolu narysuj kontur Ziemi, później kontynentów. Dzieci odciskają zanurzone w niebieskiej oraz zielonej farbie dłonie, wypełniając pustą przestrzeń.

Nie tylko gotowe zestawy kreatywne

Najlepszym sposobem na zapoznanie dzieci z ochroną środowiska jest zabawa z materiałami ekologicznymi. Maluchy na własnej skórze doświadczają, że wiele produktów można wykorzystać ponownie.

Do przedmiotów codziennego użytku, z których można stworzyć ciekawe prace plastyczne, należą:

 • stare płyty CD;
 • opakowania po jajkach;
 • nakrętki po butelkach;
 • plastikowe słomki;
 • szklane słoiki.

Zachęcaj rodziców, aby dostarczali tego rodzaju rzeczy, zamiast kupowania nowych materiałów.

Ekologicznych akcesoriów do zajęć plastycznych dla dzieci szukaj również w naszym sklepie dlaprzedszkola.pl.

Inspirujmy młode pokolenie!

Dbanie o środowisko leży w interesie każdego mieszkańca planety. Warto kształtować świadomość w tym zakresie wśród najmłodszych. Dla dziecka na początku może być to jedynie ciekawa zabawa, jednak wiedza i doświadczenie pozostaną w świadomości. Szukaj pomysłów na ciekawe zajęcia o ekologii na naszym blogu. Znajdziesz tam poradniki plastyczne, które zainspirują Cię do stworzenia kreatywnego programu zabaw.